Eğitimde Teknoloji Entegrasyonu

28/04/2013 00:24 tarihinde yayınlanmıştır:

Tarık Bilge

up up

Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü bulunmakta ve geleceğin 'Eğitim Teknologları' bu bölümlerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde Fatih Projesi ile eğitimde teknoloji entegrasyonu dahada önem kazanırken bu projenin hedefine ulaşması için uygulanmasında BT Öğretmenlerinin etkin olarak görevlendirilmesi gerekir. Fatih Projesi kapsamında donanım kurulumu tamamlanan veya işler vaziyette en az bir BT sınıfı bulunan okullarda Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni Görevlendirmesi yapılmakta bu öğretmenler okulda bilişim teknolojilerinin eğitimde kullanımı ile ilgili görev almaktadırlar. Fakat görev tanımında eksiklikler bulunmakta ve bu görev için alan dışı öğretmenler görevlendirilmektedir. Görev yapan öğretmenlerin çoğunluğu diğer branşlardandır. Okulda BT Öğretmeni bulunmuyorsa 100 saatlik kurs ile diğer branşlardan öğretmenler görevlendirilmektedir. Ülkemizde eğitimde teknoloji entegrasyonu ve bilgi toplumu oluşumu açısından BT Öğretmenleri okullarda rehber konumunda olmalıdır ve etkin rol almalıdırlar. Öğretmenin, öğrencinin, velinin rehberi olmalıdırlar. Örneğin öğretmenler için çevrimiçi kavram haritası oluşturabilmeleri gibi bir çok konuda rehberlik edinilebilir.

Şikayet et

Mesaj Gönder

19 + 14

Tüm alanlar zorunludur.

16 + 18